שפות שונות

איך בכלל עלה הרעיון של שפה בינלאומית, הא?

הייתי בסופ"ש בצימר בצפון. כבר ורדים. מארחת מקסימה. מקום יפה ושקט ונעים. מזג האוויר חורפי וגשום לסירוגין. בדיוק האווירה שאצלי מדגדגת בכל הגוף ומרגשת.
יצאנו לסיבוב, אני ובת זוגתי, וריח הגשם הציף את האוויר.
בהיותי חובב שפות, התעקשתי לדבר בספרדית, שפת האם שלה, זאת כחלק משאיפתי לשלוט בשפה ברמת שפת אם. ואז קרה שהסתבכתי שוב עם שתי צורות שונות של הרעיון "היה".
אחד מכוון לחוויה של "איך היה"? והשני מכוון למטרה של תקופה שהיתה בעבר. ויחד עם זאת, שניהם שימושיים כמעט תמיד באותה הכוונה כשמדובר על שיחת חולין.

הרעיון הזה העיף אותי שוב לכל השפות שאני דובר, או למדתי והתמדתי בהן בעבר. עברית, אנגלית, צרפתית, רוסית, יפנית וספרדית כמובן. בכל השפות הללו ישנם סיבוכים מיותרים, כאלו שבמקרה הטוב ביותר מוכרים או מובנים לדוברי שפת אם וגם רק מפני שגדלו לתוך השפה. ההסברים תמיד מעורפלים והתשובות תמיד אותו הדבר: "אלו הם יוצאים מן הכלל".
באותה הנשימה, תוך כדי שהאוויר הקר חודר לריאותי ומעורר את מחשבתי, הבזיקה במוחי המחשבה – חייבים לעשות סדר.
חייבת להיות שפה שאפשר לתקשר באמצעותה בפשטות. שפה שהחוקים שלה פשוטים, הלמידה שלה פשוטה ושכל אדם בכל מקום יוכל לשלוט בה ברמה גבוהה בשימוש שוטף של 3 חודשים בלבד.

שם התחיל המסע שלי ליציאת שפה חדשה.
מעולם לא למדתי בלשנות (למרות שהרבה אמרו לי שזה תפור עלי) אך למדתי שפות שונות ומגוונות, ובהתחשב בכך שגם למדתי, השתמשתי (ועדיין משתמש וכותב) בשפות תכנות מגוונות, לקחתי על עצמי את המשימה לייצר את השפה הזו.

תוך כדי התהליך פיתחתי תובנות שונות ומגוונות לגבי מהותה של שפה, השפעתה על האדם ומחשבתו, החברה ותרבותה וכמובן, הסביבה שנוצרת משילוב אלו.
כיום השפה נמצאת בגלגול החמישי שלה (מה שבעולם התקשוב יכול להיקרא V5.02) והמלאכה עדיין נמשכת.
ככל שהתובנות גברו, כך השילוב החשוב בין השפה לבין התוצרים שלה הפכו להיות יותר מסובכים. המטרה הראשונית והחשובה ביותר: יצירת כלי תקשורתי פשוט ומהיר ללמידה שיוכל להוות פתח לשימוש בינלאומי, וכך המשימה גדלה בתת משימותיה והעובדה שהשפה כבר תחת הקמה ומתקדמת הרבה הינה מדהימה, בעיני…

אז עכשיו כשאולי קצת יותר ברור על מה ולמה אני מדבר כשאני אומר שפה בינלאומית, אני משאיר אתכן ואתכם לחשוב:
איפה זה פוגש אותי? האם אני רואה בזה דבר שימושי וחשוב? האם אני רוצה לקחת חלק ביצירה הזו?

אחרי קצת מחשבה, אשמח לשמוע דעות, מחשבות ואם יש, שאלות לגבי לקיחת חלק בתהליך. אז אם זה מתאים, צרו קשר!

מלא אהבה,
צבי

עדכונים אחרונים:

  • נוצר גופן בסיסי ראשוני, הכולל את האלפבית היומיומי וכן את הספרות הדיגילקטיות
  • שלושת תצורות האלפבית הדיגילקטי הגיעו לצורתן המוגמרת